خانه > روزانه نويس > فردا دير است بايد به داد صنعت رسيد

فردا دير است بايد به داد صنعت رسيد


روز پنج شنبه پانزدهم مرداد هفته پيش آقاي تقي بهرامي نوشهرہ رئيس کنفدراسيون صنعت در روزنامه اعتماد مقاله تحت عنوان » فردا دير است بايد به داد صنعت رسيد » درج نموده است که نکات مهم و پيشنهاداتي خوبي براي جبران رکود صنعت و صنايع توليدی ارائه شده است.

ترميم نابساماني هاي اقتصادي تنها راهکار برون رفت يک جامعه از هرگونه بحراني است، از اين رو واردات بي رويه و عدم پرداخت تسهيلات به صنعت قلب تپنده نظام اقتصادي کشور را به نابودي خواهد کشاند، لذا جهت حفظ اشتغال و توليد موجود و رفع موانع ايجاد اشتغال و توسعه پايدار توليد و همچنين جهت تحقق روياي منظم در سند چشم انداز که تبديل کشورمان از اين وضعيت اقتصادي فعلي به قدرتي مطلق در منطقه و به صورت فصل الخطابي راس اهداف فعاليت هاي همه فعالان است، پيشنهاد مي کنيم؛
1- جهت ايجاد امکان مبارزه با مشکلات و تداوم حيات و ممانعت از ورشکستگي تمديد طولاني مدت تمامي بدهي هاي معوق شرکت هاي توليدي و صادراتي به بانک ها و برق و سازمان تامين اجتماعي، دارايي و ساير ارگان ها، نخستين گامي است که امنيت زيربنايي اقتصاد يک کشور را که بخش توليد است، تضمين مي کند.
2- ضرورت تامين نقدينگي بنگاه ها و مراکز توليدي با هدف ايجاد امکان تهيه مواد اوليه که تحت عنوان اولين شرط موجوديت ضامن تداوم حيات توليد است.
3- اعمال قوانين و ضوابطي محکم جهت ممانعت جدي و سفت و سخت از واردات هرگونه کالايي که امکان توليد مشابه آن در داخل وجود دارد، تا رفع کامل هرگونه بحراني که در حال حاضر اقتصاد و سياست اقتصادي کشورمان با آن دست به گريبان است.
4- بنا بر کارشناسي هاي به عمل آمده در وضعيت کنوني، توليدکنندگان و صادرکنندگان بنا به دلايل متعدد که در اين مقال امکان ذکر آنها خارج از حوصله اين بحث است قادر به پرداخت ماليات بر ارزش افزوده نيستند. لذا توقف اجراي اين قانون يا دست کم تقليل ميزان معين ماليات بر ارزش افزوده به نيم درصد که قبل از هر حسن ديگري اين کاهش به صورت تدريجي و پلکاني امکان فرهنگ سازي و همکاري هاي لازم جهت تقبل پرداخت اين هزينه را در جامعه فراهم مي کند که با ممانعت از ايجاد شوک مخربي که از اعمال اين قانون عارض خواهد شد با تقليل مذکور امکان افزايش سالانه با توجيه منطقي ايجاد خواهد شد.
5- اعمال هرگونه راهکار و تلاشي براي افزايش اعتبار شرکت هاي توليدي و صادراتي ايراني که در طول سال هاي گذشته تحت فشارهاي تحريم و بحران هاي اقتصادي دچار آسيب هاي جدي ساختاري و زيربنايي شده اند.
6- امروزه کليدي ترين راز و رمز تحصيل توفيقات لازم در زمينه هاي اقتصادي و سياسي مانند دولت هاي موفق مختلف بسياري بهره مندي از مناسبات اقتصادي حساب شده يي است که لازم و ملزوم يکديگرند، به نحوي که پيشرفته ترين کشورهاي دنيا هم بدون ارتباط موفق با ديگر همنوعان خود در بين ديگر کشورهاي جهان قادر به اداره اصولي و علمي خود هم نيستند بنابراين در خصوص کشور ما نيز بايد به اين امر مهم بسيار جدي تر از اينها نگريسته شود.
7- جهت ايجاد زمينه هاي فرهنگي همدلي و همراهي مجاهدانه تمامي تشکل ها با يکديگر اعم از بخش هاي خصوصي و دولتي نبايد از هيچ تلاشي فروگذار بود تا به صورت تکليفي شرعي و انساني اين همدلي را فرهنگ سازي کرد.
8- بي اعتنايي به علم اقتصاد، عدم توجه به نظريات و تجربيات گذشته صنعتگران، صادرکنندگان و اقتصاددانان باعث شده کشورها آسيب اقتصادي جدي ببينند که بايد تحولات و اصلاحات سريعي در اين اساس اعمال شود چرا که تجارب و دستاوردهاي علمي و تجربي و آکادميک اقتصاد هر جامعه يي اولين و ارزشمندترين سرمايه هاي زيربنايي آن جامعه محسوب مي شود. هرگونه فعاليت اقتصادي يا بي اعتنايي به آن سرمايه هاي عظيم مانند مبادرت ورزي به معامله يي است بدون استفاده از سرمايه هاي موجود.
9- متاسفانه اخيراً ابعاد تحريم هاي اقتصادي رشد بيشتري يافته و دامنه آنها هم از لحاظ گستردگي فعاليت هاي سياسي و هم تعداد دولت هاي شرکت کننده در تحريم نسبت به سال هاي گذشته افزايش چشمگيري يافته، حتي حوزه هاي بانکي و تجاري را نيز بسيار محدود کرده است، به طوري که حاضر به فروش مستقيم تجهيزات پيشرفته به ما نيستند و فقط از طريق کشورهاي ثالث آن هم به قيمت سرسام آور، با احتساب هزينه هاي کاذب واسطه گري و دلالي امکان تهيه نيازمندي هاي صنعتي ما به سختي وجود دارد. لذا به نظر مي رسد اولويت اول سياست خارجي مان بايد اين باشد که زمينه گسترش روابط سياسي و مناسبات تجاري را بيش از پيش مورد توجه قرار دهيم.
10- مداخله وزارت بازرگاني در تعيين قيمت ها و ميزان واردات کالاهاي خارجي و عرضه آن در بورس توازن بازار را به هم ريخته و توليد داخلي را زمينگير کرده است، لذا وزارت بازرگاني بايد در عملکردهاي خود دست به اصلاحات عمده يي بزند چراکه بديهي است قيمت گذاري و فروش کالا به وسيله وزارت بازرگاني نمي تواند تعادلي در بازار ايجاد کند و اشتغال و توليد ملي را نيز از اين رهگذر دچار آسيب هاي جدي مي کند. همگان مستحضرند مشکلات اقتصادي کشور ما دولتي بودن آن است که جهت مرتفع کردن اين مشکل اصل 44 تنظيم شده است، که متاسفانه اجراي آن با مشکلات عديده يي همراه است که بايد براي رفع آن مشکل اقدامات شايسته و بايسته يي صورت پذيرد و اگر مشکلي در قانون وجود دارد که البته به نظر مي رسد وجود هم دارد، بايد به سرعت و با دقت اصلاح شود، از آن جمله مي توان به اين مهم اشاره کرد که در طرح تحول اقتصادي ما از خصوصي سازي و رفع اين معايب سخن چنداني به ميان نيامده است و همين امر باعث شده خصوصي سازي توفيق چنداني کسب نکند.
11- بحران هاي جهاني و تحريم هاي پي در پي در زندگاني ما تاثير فراواني داشته است اما نه به اندازه دولت هاي ديگر چرا که از کشورهاي واردکننده عمده جهان هستيم و مي توانستيم از اين فرصت صدالبته به نفع خود استفاده کنيم، به طور مثال مي توانستيم جلوي واردات بيش از 50 ميليارد دلاري خود را بگيريم و توليد خود را جايگزين آن و اين تهديد را به يک فرصت تبديل کنيم، اما متاسفانه اين وضع ادامه مي يابد، بدون توجه و عنايت به مشکلاتي که از رهگذر واردات بي رويه و بي اعتنايي به توليد دامنگير اقتصاد ملي ماست.
12- رقابت پذيري در اقتصاد ملي و جهاني يک اصل انکارناپذير است، از اين رو توصيه مي شود رقابت پذيري به گونه يي باشد که توليد ملي بتواند با توجه به مزيت هاي نسبي خود با تحولات ملي و جهاني در حوزه هاي رقابتي هماهنگ شود.

بررسي چالش هاي نگهداري و تعميرات در صنعت کشور

بانك اطلاعات مديران و مشاوران نگهداري و تعميرات

کسب و کار نت ( اگر در زمینه نگهداری و تعمیرات خدماتی ارائه می دهید اطلاعات خویش را ثبت کنید)

Advertisements
  1. هنوز دیدگاهی داده نشده است.
  1. No trackbacks yet.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s